2 0 0 9 - 2 0 1 0   A W A R D S

MARCHING SEASON

Denton Golden Triangle Contest

2nd Place Overall
1st Place - Woodwinds
2nd Place - Color Guard

 

 

Plano East Marching Contest
2009 Grand Champions

Prelims - Class 5A Best In Class
2nd Place Overall
Awarded the John Davies "Spirit" Award
1st Place - Marching
2nd Place - Color Guard

 

Finals - 1st Place, Grand Champions
1st Place - Music
2nd Place - Visual

 

 

UIL Marching Contest
1st Division Rating
Unanimous First Division Rating
4th Consecutive Year

CONCERT SEASON

Honors Band

UIL Concert and Sight Reading Contest

Unanimous First Division Ratings
Sweepstakes Trophy

 

Peak Music Festivals
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy

 

Choice Music Festivals Lone Star Showcase
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy

Symphonic Band I

UIL Concert and Sight Reading Contest
Unanimous First Division Ratings
Sweepstakes Trophy

 

American Classics Big “D” Classic
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy
Outstanding Performance Award

Symphonic Band II

 

UIL Concert and Sight Reading Contest
Unanimous First Division Ratings
Sweepstakes Trophy

 

American Classics Big “D” Classic
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Troph

COLOR GUARD

NTCA Winter Guard Championships
3rd Place Finish - SAA
Awarded the Bronze Medal

 

Boyd Winter Guard Contest
1st Place Finish - SAA
First 1st place finish in the SAA Class

 

Centennial Winter Guard Contest
3rd Place Finish - SAA
First Contest in the SAA Class

Richland Winter Guard Contest
1st Place Finish - SAAA
Promoted to the SAA Class!

 

Keller Winter Guard Contest
1st Place Finish - SAAA
First Contest in the Scholastic AAA Class

 

Plano Color Guard Contest
1st Place Finish - Grand Champion
First Inaugural Winner

INDIVIDUAL AWARDS

All-State Band Members
Delaney Dowd, Daniel Gerona, Trevor Smith, and Rajiv Suresh,

 

Area Band Members
Laith Alkarmi, Bryan Burnett, Delaney Dowd, Daniel Gerona,
Trevor Smith, Rajiv Suresh, Caitlin Swanson, and Brian Weinert,

 

All-Region Band Members
41 Students made the All-Region Band

Laith Alkarmi, Breyton Barber, Liz Barlow, Patrick Bitting, Bryan Burnett, Caitlin
Champiny, Andrew Cook, Delaney Dowd, Eamon Dowd, Trevor Foxworth, Daniel
Gerona, Alex Grey, Hunter Heinrichs, Michael Hiefner, Emily Ledbetter, Ivan
Ley, Lawson Malnory, Jobin Mathew, Matthew Meyer, Tim Morrison, Hani
Pajela, Abby Peterson, Jessica Piechotta, Kindle Pierce, Cameron Price, Mandy
Sadler, Praveen Satarasinghe, Andrew Schrick, Ryan Sinclair, Trevor Smith,
Taylor Smith, Brandy Smith, Rajat Suresh, Rajiv Suresh, Caitlin Swanson, Nick
VandenBush, Connor Wagner, Brian Weinert, Josh Yancey

 

 

MISD Solo Contest
Superior Ratings – 97 Students
Outstanding Soloist – Emily Ledbetter, Rajat Suresh, Daniel Gerona, Nick
VandenBush, Laith Alkarmi, Brian Burnett, Ben Wilson

 

Superior Ratings – 98 Students

© 2019 by McKinney Boyd HS Band. This site is not part of the McKinney ISD website. 

McKinney ISD is not responsible for content posted on this site.

Webmaster - Ben Cook

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon