2 0 1 1 - 2 0 1 2   A W A R D S

MARCHING SEASON

UTA Drum Major Camp
Outstanding Drum Major Team
Caitlin Champiny, Ryan Brinkman,
Eamon Dowd, Cameron Price

 

Plano East Marching Contest
Prelims – Class 5A – 2nd Place
4th Place Overall
Finals – 4th Place overall

UIL Marching Contest
Division I ratings by all three judges!

 

Duncanville Marching Contest
10th Place - Prelims
10th Place – Finals

CONCERT SEASON

Honors Band

UIL Concert and Sight Reading Contest

Unanimous First Division Ratings
Sweepstakes Trophy

 

Peak Music Festival
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy
Outstanding Performance Trophy

Symphonic Band I

UIL Concert and Sight Reading Contest

Division I – Concert
Unanimous First Division Ratings

 

Big "D" Classic Concert Band Festival
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy
Best in Class Trophy

Symphonic Band II

UIL Concert and Sight Reading Contest

Unanimous First Division Ratings
Sweepstakes Trophy

 

Big "D" Classic Concert Band Festival
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy
Outstanding Performance Trophy

Concert Band

 

CONCERT BAND

 

Big "D" Classic Concert Band Festival
Unanimous First Division Ratings
Superior Ratings Trophy

COLOR GUARD

Martin Winter Guard Contest
Varsity Guard – 1st Place, Scholastic A
JV Guard – 2nd Place, Regional AAA

Denton Guyer  Winter Guard Contest
Varsity Guard – 6th Place, Scholastic A
JV Guard – 2nd Place, Scholastic AAA

Saginaw Winter Guard Contest
Varsity Guard – 1st Place, Scholastic A
JV Guard – 4th Place, Scholastic AAA

McKinney Boyd Winter Guard Contest
Varsity Guard – 2nd Place, Scholastic A
JV Guard - 1st Place, Scholastic AAA

NTCA Winter Guard Championships
Varsity Guard – 7th Place Scholastic A
JV Guard – 3rd Place Scholastic AAA,
Awarded Bronze Medal

INDIVIDUAL AWARDS

Concerto Contest Champion
Ben Wilson

Concerto Contest Finalist
Michelle Dulock, Ryan McMullin, Ben Wilson

All-State Band Members
Caitlin Champiny

All-Area Band Members
Caitlin Champiny, Gretchen Eggers, Will Griffith, Hunter Heinrichs, Ethan Muckelbauer, Matthew Romanus, 
Praveen Satarasinghe, Ryan Sinclair, Steven Vanman, Conor Wagner, Sean Wagner

All-Region Band Members
Carlton        Adams, Nick Aller, Chris Armstrong, Rori Baggett, Cameron Bonner, Caitlin Champiny, Rachel 
Clark, Michelle Dulock, Gretchen Eggers, Will Griffith, Hunter Heinrichs, Alex Howley, Brena Lackey, Miguel 
Ley, Lawson Malnory, Jobin Mathew, Abigail Meza, Charlene Morrison, Ethan Muckelbauer, Jessica Piechotta, 
Benjamin Reed, Matthew Romanus, Praveen Satarasinghe, Ryan Sinclair, Rajat Suresh, Steven Vanman, Conor 
Wagner, Sean Wagner, Ethan Winters, Joshua Yancey

MISD Ensemble Contest
First Division Ratings - 135 Students

MISD Solo Contest
First Division Ratings - 101 Students

MISD Solo Contest Outstanding Soloists
Taylor Evans, Flute
Eamon Dowd, Alto Saxophone
Rajat Suresh, Alto Saxophone
Ryan Sinclair, Trumpet
Hunter Heinrichs, Tuba
Ben Wilson, Percussion

© 2019 by McKinney Boyd HS Band. This site is not part of the McKinney ISD website. 

McKinney ISD is not responsible for content posted on this site.

Webmaster - Ben Cook

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon